Turite klausimų? Skambinkite 8-699 86311, rašykite shop@vitaflora.lt
arba apsilankykite mūsų Facebook puslapyje.

 
0
Jūsų pirkinių krepšelis tuščias!
×

Įspėjimai

JUser: :_load: Nepavyko įkelti nario su id: 1261

Kada sodinti?

Įvertinkite šį įrašą
(6 balsai)

Lapuočiai augalai turi vegetacijos ir poilsio sezonus. Poilsio metu jie persodinimui nejautrūs, o vegetacijos metu - jautrūs.

 

Persodinimas - kai persodinamas augalas atviromis šaknimis. Perkėlimas - kai augalo šaknys užaugę vazone perkeliamos į didesnį vazoną ar atvirą gruntą jų nepažeidžiant.

 

Sodinimas atviromis šaknimis vykdomas tik augalų ramybės periodu, kuris prasideda po pirmos rimtos šalnos pradėjus kristi lapams ir tęsiasi iki lapai ima sprogti iš pumpurų. Jei žiemą susiformuoja įšalas ar yra storai apsnigta (Lietuvoje tai įprasti reiškiniai) - tuo metu nesodinama, nes tai nepatogu. Sodininkų mugių laikas gali nesutapti su augalų ramybės periodu, nes mugių organizatoriai yra verslininkai, nuomojantys prekybos plotus, todėl jie neprivalo paisyti, kada reikia sodinti augalus.

 

Sodinimas atviromis šaknimis metų pabaigoje. Metų pabaigoje rekomenduojama sodinti tik šalčiui atsparius augalus. Per žiemą jie nepaaugs, o iššalti gali. Venkite sodinti Rytų Lietuvoje rudenį pirmamečius trešnių, persikų, nektarinų, arbatinių rožių sodinukus. Verčiau tuomet sodinkite antramečius augalus iš vazonų arba sodinkite pavasarį, kai augalai iš specialios saugyklos greičiausiu būdu atkeliauja pas jus į namus. Lietuvos pajūryje sodinti rudenį mažiau rizikinga, nes kai vasarį Varėnoje būna -30C šalčio, Palangoje būna vos -12-15C.

 

Sodinimas atviromis šaknimis pavasario pradžioje prasideda vos tik ištirpus pašalui. Būtina kuo anksčiau pasodinti augalus be šaknų (pvz. žilvičius, karklus, gluosnius), taip pat gyvatvorėms skirtus augalus, kurie paprastai yra atokiau laistymo žarnos aprėpties zonos ir bus palaistyti tik vienintelį kartą jų pasodinimo metu. Kiti lapuočiai atviromis šaknimis sodinami iki pat pradės sprogti pumpurai ir jau vėloka sodinti jei sodinukui išsprogo lapai ir pražydo žiedai (nebent pardavėjas jus apmoko ir jums garantuoja prigijimą).

Lapuočių, iškastų su šaknų gumulu sodinimas yra tarpinis variantas. Tokių augalų kasimas vykdomas spec. technika, šaknų gumulas saugiai įvelkamas į medžiaginį tinklą, o dideliems augalams - į vielinį tinklą. Gali būti sėkmingai sodinami jau sulapoję augalai, ypač jei toks augalas su visu šaknų gumulu buvo pasodintas į didesnį vazoną.

Lapuočiai augalai šviežiai įsodinti vazonuose (žr. Sodinimas atviromis šaknimis)
 

Lapuočiai augalai paauginti vazonuose (įsodinti juose pernai) ir užauginti vazonuose gali būti sodinami visais metų laikais, tačiau vidurvasarį reikia atsižvelgti į augalo poreikius, nesodinti karštomis dienomis labai trąšioje, riebioje žemėje, nes "sudeginsite" šaknis. Taip pat sodinant vidurvasarį jūs žinote koks yra augalo šaknų tūris, šaknys toliau augs lėtai, todėl turite iki pat žiemos sekti, kad šaknys neperdžiūtų, būtų laiku palaistoma (vejoje augantys medžiai ir krūmai vejos laistymo metu yra papurškiami, o ne palaistomi; laistymas yra kai palaipsniui supilate kibirą ar du vandens ant šaknų; ir pomedis turi būti pamulčiuotas, neapžėlęs žolėmis). Antroje vasaros pusėje trumpėja dienos ir augalai pradeda ruoštis žiemai, todėl sodinant šiuo metu reikia sodinti liesesnėje žemėje, neskatinti augimo, netręšti azoto trąšomis, nedėti ant šaknų perpuvusio mėšlo ar riebaus komposto. Šias gėrybes geriau palikti duobės dugne, kad augalo šaknys jas pasiektų kitąmet.

Spygliuočių (ir visžalių lapuočių) sodinimas šiek tiek skiriasi nuo lapus metančių lapuočių sodinimo. Tujos/ puskiparisiai/ kukmedžiai atviromis šaknimis gali būti persodinami balandį-birželį ir po to rugsėjį-lapkritį, su sąlyga kad žemė po pasodinimo neišdžius, bus reguliariai ir gausiai laistoma. Kiti spygliuočiai atviromis šaknimis sodinami pavasarį, šiek tiek susišilus žemei (balandžio pabaigoje ar gegužę). Iš vazonų daugumą spygliuočių galima persodinti bet kada, privengiant antroje metų pusėje persodinti pušis ar lepesnius spygliuočius. Spygliuočiai, kitaip nei lapuočiai, neturi ramybės periodo ir maistinės medžiagos jiems reikalingos mažesniais kiekiais, tačiau visus metus, todėl pravartu tręšti pavasarį lėtai (5-6 mėn.) tirpstančiomis trąšomis.

Kambarinius augalus persodiname pasibaigus šildymo sezonui ir sušilus patalpoms, paprastai gegužės mėnesį. Jei jūsų patalpos šildomos stacionariai, persodinti galima anksčiau, jau kovo-balandžio mėnesį. Visi įsigyti augalai su pilnai išaugusiomis šaknimis turi būti persodinami iškart, nepaisant metų laiko.

 

Informacija apibendrinta ir papildyta remiantis mūsų praktika. Jei turite kitų patikrintų žinių, būsime dėkingi jei jas atsiųskite mums į Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. ir mes šį straipsnį patobulinsime.

Pagarbiai

 

Eugenijus Popovas

 

Medelynas Vitaflora

Esame tam, kad augalai jus džiugintų ilgus metus.

Daugiau šioje kategorijoje: Kaip naudotis paieška? »